niedziela, 9 marca 2014

Sheaffer Targa Slim



Nazwa "Targa by Sheaffer" nawiązuje do Targa Florio - najstarszego długodystansowego wyścigu samochodów na publicznych drogach. Wersję classic po raz pierwszy wypuszczono na rynek w 1979 roku, nieco później wyprodukowano model slim - 1982r. Produkcję zaprzestano w roku 1999.




System napełnienia

Naboje lub konwerter, niestety bardzo niestandardowe. Szyjka nabojów musi być węższa niż international. Problemem jest również spód naboju gdyż musi on być na tyle wąski żeby wejść do korpusu. Znalazłam tylko jeden (dosłownie) nabój no-name który pasuje do Targi Slim. Naboje, dość pojemne, oraz mikro-tłoczki dedykowane do slimek są dostępne na ezatoce i w miarę tanie ale wysyłka do Polski z USA przebija cenę kilkukrotnie.

Klips i skuwka

Charakterystyczny klips, prosty, sprężysty. Pośrodku prostokątny otwór, u szczytu sławna biała kropka. Szczyt skuwki ozdabia szeroki złoty pierścień na którego szczycie jest czarne wypełnienie.

Korpus i wymiary

Dostępny w wielu wykończeniach i materiałach, od złota przez srebro, metal po metal lakierowany. Posiadam wersje ze szczotkowanego metalu ze złotymi wykończeniami pomimo tego pióro jest leciutkie. Ponieważ to model SLIM jest ono naprawdę megawąskie. Nie jestem pewna czy jakikolwiek mężczyzna byłby zadowolony z komfortu pisania takim maleństwem ale do mojej damskiej dłoni jak znalazł. 
Wymiary:
długość pióra zamkniętego ~ 13,5 cm, 
długość ze skuwką z tyłu ~ 14,5 cm, 
max. średnica skuwki ~ 0,8 cm, 
średnica uchwytu ~ 0,7cm


Duszą pióra jest stalówka


Duża stalówka typu inlaid wykonana ze stali, platerowana 24K złotem.
Produkowane były również stalówki z 14K złota.
Kupiłam to pióro właśnie ze względu na stalówkę. Inlaid w wersji wyciętego deltoidu nadaje temu modelowi wdzięku i doskonale swoim podłużnym kształtem komponuje się z całością. Zdecydowanie pióro zwraca uwagę.
Mam stalówki w rozmiarach X (EF), F i M i muszę powiedzieć, że system ich numerowania jest raczej japoński niż europejski. Linia F przy F Pelikana M200 to jak górski potok przy rzece. Niestety również podawanie atramentu pasuje do tego porównania.
Stalówki suche choć nigdy nie spotkałam się z przerwaniem linii, nawet przy szybkim ich kreśleniu, raczej twarde choć daleko im do gwoździ.


Wrażenia z użytkowania

Jest to moje pióro pierwszego wyboru do codziennego użytkowania. Za każdym razem gdy zdejmuję skuwkę pióro podoba mi się jeszcze bardziej. Jest lekkie, idealne do szybkich notatek, cienkie więc mogę je zmieścić niemalże wszędzie, pisze sucho choć podawanie atramentu ma wzorcowe co sprawia, że przy szybkim notowaniu długich tekstów nie martwię się o rozmazanie liter a przy kiepskiej jakości papierach strzępienie i przebijanie pojawia się rzadko. 


0 komentarze:

Prześlij komentarz